Kuidas säästa oma telefoni akut.

Ma olen nutisõltlane. Ma olen haige nutisõltlane ja mul ei ole isegi seda veider tunnistada. Ega piinlik. Ega halb. Kuid mul on halb näha kuidas mu nutisõltuvus mu elu mõjutab. Päriselt. 
Ning kuigi ma facebooki pea üldse ei kasuta, märkasin üks päev, et ema on mulle ajajoonele miskit postitanud. Päris savage, ma ütleks.

See sama pilt ilmus mu seinale teatud kindlatel põhjustel- juulikuu algul hakkasin märkama, et mu telefoni laadija on kaunis väntsutatud ja kuu keskel andis telefon märku, et juhtme otsas ta ei kipu laadima. Talupoja mõistusega teipisin laadijat- sellega päästsin veidikenegi toitejuhtme eluiga, ent probleemi tuum jäi- telefon ei lae. Ent akut kulus endiselt
Ma olen nutisõltlane. Ma olen harjunud oma nutitelefoni mitu korda laadima ja veel  lõviosa päevast ekraani vaadates veetma. Ent tänasel päeval olen ma valiku ees: uus laadija või vähem nutikasutust. Kuna minus voolab vist juudiverd ja peas veidi loogilist mõtlemist, mõtlesin esialgu uue laadija ostu lükata kusagile septembrisse-oktoobrisse. 

Samas on mul akuga päris kurvad lood, ning laadida saan vaid korra päevas, võinoh, öösel. Vahel on mul päevasel ajal kasutada 50% akut, vahel 97%. Otseselt laadimismärki ta enamasti ei näita, aga elus hoiab. Õnneks. Ent noh, veidi olen ma oma aku säästmise kallal möllanud, mis on veidikene rohkemast kui et "pane mobiil laua peale ja mine õue".


Enda puhul ma tean, et ma veedan aega meeletult palju sotsiaalmeedias. Ka facebookis ajavoont pidevalt alla tõmmates. Üks hetk sai mul sellest infoküllusest lihtsalt siiber ning otsustasin uue kasutaja teha, kus sõbralistis pereliiklmed ja need paarkümmend inimest, kelle eluolu mulle päriselt korda läheb. Vähem müra. 

Järgmiseks otsustasin facebooki-appi üldse telefonist eemaldada ning seejärel kustutasin ka Twitteri ja Gmaili- kaks appi, kus liigselt kippusin aega veetma. Nüüd kasutan neid sotsiaalvõrgustikke Safari kaudu, kus kõik on lihtsalt nii kohmakas ja ebamugav ning kuhu väga tihti naljalt ei satu. Oleneb see muidugi enesedistsipliinist ka. Youtube'i kasutasin samuti safari kaudu, aga see oli juba liialt rõve ning endast hakkas kah kahju. :DD
Järgmisena üritasin töötada selle kallal, et ma telefoni ennast võimalikult vähe avaks. Kõigepealt võtsin maha sõrmejälje, et ma kohe display-nupule vajutades ekraani ei saaks avada ning järgmisena panin koodi lihtsalt sellepärast, et näiteks kellaaega vaadates ma kohe rakendustele otsa ei vaataks. Vähem kiusatust. Veel üheks kiusatuseks on notificationid, mis mind tihti häirisid. Esialgu seadistasin nii, et nende ilmumisel ei läheks ekraan tööle ega tuleks heliteadet/värinat, ent taipasin et ekraani vaatan ma siiski üsnagi tihti ja pidasin targemaks varianti, et lockscreenil ma teateid ei näe.  Põhjust vähem, miks ekraani avada, sest kui näiteks Snapchatti teade tuli, siis enamuste inimeste puhul ma koheselt tahtsin ka vaadata, mida ma seekord 10 sekundit näha saan. Veidi halvem on muidugi siis, kui mind on kohe vaja kätte saada, ent noh- mu number on olemas ning ka kergesti leitav- kel janu sel jalad. Seejärel sain hakata analüüsima, mida ma kõige rohkem kasutan ja kuhu akut läheb. Kuigi iPhone näitab ilusti 24h või nädala analüüse, siis vahepeal jõudsin ma oma õunakese pildituks kasutada ning saan rääkida 17h jooksul kasutamisest, mille sisse mahtus ka ööuni. Akuprotsent konkreetsel hommikul oli 45%, millest lõviosa võttis enda alla Snapchat. Tobe tõdeda- ei suuda minagi Streakide pärast appist vananeda, kuigi on vaid kaks streaki (200+ päeva), millest ma hoolin. Enamasti on teisel kohal siiski facetime/messenger, antud juhul safari ja instagram, sest sõidutundi oodates oli vaja robotpilgul  toimuvat vaadata. Üldjuhul on Instagram mul üsna kasutatav, sest on inimesi, kellega mul suhtlus vaid seal toimub.  Pinterest on mul samuti uus app, mille tõenäoliselt varsti kustutan, sest selline täiuslik "pole-midagi-teha-ja-vaatan-tühjalt-ringi" rakendus. Ja tegelikult ma olen päris kurb sellise tühjalt raisatud aja peale. Näiteks nüüd- ma olen oma päevast kulutanud üle kahe tunni, olles naelutatud ekraani ning mul on päris ausalt häbi tunnistada, kui palju ma olin naelutatud ekraani, kui mu laadija oli töökorras. Eks ma elasingi selle laadija otsas..
Üldjuhul sooviksin ma mingi hetk (näiteks kooli alguses!) oma suhtluseks kasutatavaid rakendusi koondada- ideaalis oleks selleks iMessenger, ent kuna 100% mu tutvusringkonnast ei ole IOs'i peal, oleks rahul vaid iMessengeri+ facebooki messengeriga. 

Üldiselt aku säästmise koha pealt, ongi kõige otstarbekam välja lülitada asukohaseadmed, pidev HOTSPOT (mobiilse neti jagamine) ning low-battery seadmete ja lennureziimi seadmete  reaalne kasutamine. 

(Iroonilisel kombel tahaks siia juurdegi kirjutada, et pane telefon laua peale ja mine õue. :D) Häda pärast päästab ekraanivalguse tuhmistamine ja taustrakenduste sulgemine, ent kõige rohkem siiski säästabki minimaalne kasutamine, iseasi, kas seda üldse tahetakse....


Mingi aeg, näiteks kooliajal kasutasin ma rakendust Flipd, mille korral sain valida teatud ajavahemiku (30 minutit, tund, 3 tundi, 6 tundi või 12 tundi), misajaks telefon oli lukus- seetähendab- peidetud olid allatõmmatud rakendused (ka Flipd ise) ning alles vaid seadmed, sõnumid-helistamised ja muud rakendused, mis olemas on aga kasutada ei taha. Seda kasutades oli parem näiteks koolitöödega tegeleda, sest ei tekkinud olukorda, kus igal laiskuse või raskusehetkel telefoni järele haarasin. Nüüd on taolised appid (nt ka Dinner time), et selleks ajaks ei tohi sa lihtsalt rakendusest väljuda, kuni aeg jookseb. Aga selleks võimalus on ning miski peidetud pole, kui just tasulise versiooni poole ei pöördu (hetkel tundub päris mõistlik, kui vaadata oma nõrka enesetalitsust ja raisatud aega) 


Eks tänu hetkesele sundolukorrale olen ma taas veidi rohkem mõistnud, kui tugevalt ma olengi oma seadmes kinni ja näen võimalust selle parandamiseks. Ning noh- ka aega lihtsalt ongi rohkem, et muuga tegeleda. Päriselt lähedaste kommunikeerida, lugeda, liigutada, end arendada vms. (Kõlan nagu odav klišee, aga no mis seal ikka) 
Õnneks sülearvutis toimetamine on minu jaoks juba harjumatu/ebamugav ning telerit vaatan vähe (üldiselt krimisarju ja dokumentaale), siis vähem elektroonilist kiirgust on juba ülimalt lühikese ajaga tundma hakanud andma. (aasta kohmakaim lause 2k17)

Üldkokkuvõttes olen vist clickbite'r, sest põhiliselt keskendusin nutiseadme vähesele kasutamisele, mitte aku säästmisele, ent eks lõppkokkuvõttes tee see ühe ja sama välja. Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar